ქართული ღვინო საფრანგეთში გამართულ ღვინისა და გასტრონომიის ფესტივალზე „Salon Savim” იყო წარმოდგენლი
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიის „Le Pont Caucasien“ მხარდაჭერით, საფრანგეთის ქალაქ მარსელში გამართულ ღვინისა და გასტრონომიის ფესტივალზე „Salon Savim” ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა.
ფესტივალის სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ, გასცნობოდნენ 10-მდე ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიისა და მცირე მარნის  სხვადასხვა დასახელების ღვინოებს. ფესტივალზე ქართული ღვინო საფრანგეთში მოღვაწე ენოლოგმა, კომპანიის „Le Pont Caucasien“ ხელმძღვანელმა ილია კახოიძემ წარადგინა.
ფესტივალი „Salon Savim” საფრანგეთის ღვინისა და გასტრონომიის ერთ-ერთი წამყვანი ღონისძიებაა, რომელსაც ყოველწლიურად ასი ათასზე მეტი ვიზიტორი, მათ შორის, ათასობით ღვინის პროფესიონალი, HoReCa სექტორის წარმომადგენელი და მომხმარებელი სტუმრობს. ფესტივალზე სულ წარმოდგენილი იყო 450-მდე ღვინის მწარმოებელი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, მიზანმიმართულ სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს ახორციელებს, მათ შორის, მეღვინეობით სახელგანთქმულ ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საფრანგეთია, სადაც ქართულ ღვინოზე, განსაკუთრებით კი, ქვევრის ღვინოზე, მოთხოვნა  მუდმივად მზარდია. მიმდინარე წლის 10 თვის მონაცემებით, საქართველოდან საფრანგეთში 116 ათასი ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც 75%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.
ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდისა და ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, 2025 წლის 10 თვეში, ქართული ღვინო 29 გამოფენა-ფესტივალსა და 250-მდე დეგუსტაცია-სემინარზე აშშ-ში, ევროპისა და აზიის, ჯამში, 20-მდე ქვეყანაში იყო წარდგენილი.

Georgian wine was presented at the wine and gastronomy festival “Salon Savim” held in France.
With the support of the National Wine Agency and its contractor company “Le Pont Caucasien,” a presentation of Georgian wine took place at the “Salon Savim” wine and gastronomy festival in the city of Marseille, France.
Festival guests had the opportunity to discover wines of various denominations from up to 10 Georgian wine-producing companies and small wineries. Georgian wine at the festival was presented by Ilia Kakhoidze, an oenologist based in France and the head of “Le Pont Caucasien.”
The “Salon Savim” festival is one of France’s leading wine and gastronomy events, attracting more than one hundred thousand visitors annually, including thousands of wine professionals, representatives of the HoReCa sector, and consumers. In total, around 450 wine producers from various countries around the world were represented at the festival.
One of the main directions of the National Wine Agency’s activities is the promotion and increasing awareness of Georgian wine in international markets. As part of its efforts to support the promotion of Georgian wine, since 2013 the Agency has been implementing targeted advertising and marketing campaigns aimed at market diversification, including in countries renowned for winemaking, such as France, where demand for Georgian wine—especially qvevri wine—has been steadily increasing. According to data from the first 10 months of the current year, 116,000 bottles of wine were exported from Georgia to France, which exceeds the figure for the same period of the previous year by 75%.
With the aim of increasing the export potential of Georgian wine and diversifying markets, and with the financial and organizational support of the National Wine Agency, Georgian wine was presented at 29 exhibitions and festivals, as well as at up to 250 tastings and seminars, across the United States, Europe, and Asia—in total, in about 20 countries—during the first 10 months of 2025.