- ლევან მეხუზლა: „კახეთში გახსნილია 300 მეტი ყურძნის ჩამბარებელი პუნქტი, არც ერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩება“
ლევან მეხუზლა: „კახეთში გახსნილია 300 მეტი ყურძნის ჩამბარებელი პუნქტი, არც ერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩება“
„დღეისათვის, კახეთში 250 ათასზე მეტი ტონა ყურძენია გადამუშავებული“, - განაცხადა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ დღეს გამართულ ბრიფინგზე.
სააგენტოს თავმჯდომარის ინფორმაციით, რთველი 2025-ის ფარგლებში, ყურძნის მოსავალი, საერთო ჯამში, 300 ათას ტონის ფარგლებში იქნება. ლევან მეხუზლამ გადამმუშავებელ საწარმოებთან ყურძნით დატვირთული მანქანების ნაკადის ზრდის გამომწვევ მიზეზებზეც ისაუბრა.
„დღე-ღამური გადამუშავება 10-12 ათას ტონს აღწევს, რაც ძალიან მაღალი მაჩვენებელია. სექტემბერში დაფიქსირდა უხვი ნალექი, კერძოდ, საგარეჯოსა და გურჯაანში 2-ჯერ, თელავის შემთხვევაში ნალექების რაოდენობამ 4-ჯერ გადააჭარბა გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს, რამაც განაპირობა კრეფისთვის ხელსაყრელი დღეების რაოდენობის შემცირება და გამოიწვია კრეფის პიკური დღეები და, შემდგომ უკვე რიგები. ღვინის საწარმოებთან ყურძნით დატვირთული მანქანების ნაკადი, განსაკუთრებით რთველის პიკურ პერიოდში, მუშა პროცესია: ღვინის საწარმოებში ყურძნის ჩაბარება დაკავშირებულია აღრიცხვასა და კონკრეტულ ტექნოლოგიურ პროცედურებთან, რაც საჭიროებს გარკვეულ დროს. ამასთან ერთად, ყველას საწარმოს აქვს დღეღამური გადამუშავების ლიმიტი საკუთარი ტექნიკური შესაძლებლობის ფარგლებში და სიმძლავრეებიდან გამომდინარე“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ განმარტა, რომ რთველის საკოორდინაციო შტაბს, რიგების კონტროლის მიზნით, შემუშავებული აქვს შემდეგი სქემა - ყოველდღიურად, საკოორდინაციო შტაბის წევრები შესაბამისი სოფლების რწმუნებულებს აწვდიან ინფორმაციას დღეღამური გადამუშავების კვოტების და ჩამბარებელი საწარმოების მისამართების შესახებ. ამ კვოტების საფუძველზე, სოფლის რწმუნებულები მევენახეებზე გასცემენ ცნობებს კონკრეტულ საწარმოსა და იმ რაოდენობებზე, რომლის გადამუშავების შესაძლებლობაც იმ კონკრეტულ დღეს არის შესაძლებელი.
„შესაბამისად, რიგების შემცირებისა და კონტროლის მიზნით, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ მოსახლეობას, აუცილებლად მიიღონ ინფორმაცია სოფლის რწმუნებულებისგან, აიღონ ცნობა და შემდგომ დაიწყონ კრეფა და მივიდნენ სწორედ იმ ქარხანაში, რომლის შესახებაც ექნება ინფორმაცია სოფლის რწმუნებულს. კახეთის მასშტაბით, სავარაუდოდ, რთველი გაგრძელდება კიდევ 1-2 კვირის განმავლობაში, ყველა საწარმო მობილიზებულია - გახსნილია 300-ზე მეტი ჩამბარებელი პუნქტი, აქედან 30-მდე სახელმწიფო საწარმოს მიმღები პუნქტია. კიდევ ერთხელ მინდა ვუთხრა მოსახლეობას, არც ერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩება“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.
10 ოქტომბრის მდგომარეობით, კახეთში სულ გადამუშავებულია 250 ათასზე მეტი ტონა ყურძენი. ღვინის საწარმოებს ყურძენი 18 ათასამდე მევენახემ ჩააბარა.

Levan MLevan Mekhuzla: "More than 300 grape collection points have been opened in Kakheti, not a single kilogram of grapes will be left uncollected"
10.10.2025
"To date, more than 250,000 tons of grapes have been processed in Kakheti," said Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, at a briefing today.
According to the Chairman of the Agency, within the framework of the 2025 harvest, the grape harvest will total around 300,000 tons. Levan Mekhuzla also spoke about the reasons for the increase in the flow of grape-laden vehicles to processing plants.
"The daily processing reaches 10-12 thousand tons, which is a very high figure. In September, there was abundant rainfall, especially in Sagarejo and Gurjaani, twice as much, and in the case of Telavi, the amount of rainfall exceeded the figure of the same period last year by 4 times, which led to a reduction in the number of days favorable for harvesting and caused peak harvesting days and, subsequently, queues. The flow of vehicles loaded with grapes to wineries, especially during the peak harvest period, is a working process: the delivery of grapes to wineries is related to accounting and specific technological procedures, which require a certain amount of time. At the same time, each enterprise has a daily processing limit within its own technical capabilities and depending on its capacity," said Levan Mekhuzla.
The chairman of the National Wine Agency explained that the vintage coordination headquarters has developed the following scheme to control queues: every day, members of the coordination headquarters provide information to the authorized representatives of the respective villages about the daily processing quotas and the addresses of the delivering enterprises. Based on these quotas, the village representatives issue certificates to the winegrowers regarding the specific enterprise and the quantities that can be processed on that particular day.