- სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის პრეზიდენტი ჯოზეფ მილერი: „თანდათან ვეცნობი, როგორი მაღალი ხარისხისაა ქართული ღვინოები“
სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის პრეზიდენტი ჯოზეფ მილერი: „თანდათან ვეცნობი, როგორი მაღალი ხარისხისაა ქართული ღვინოები“
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, საქართველოს სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის (ISG) დელეგაცია სტუმრობდა. ჯგუფის შემადგენლობაში იყვნენ სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის პრეზიდენტი ჯოზეფ მილერი და სომელიეები მსოფლიოს 6 ქვეყნიდან (აშშ, ჩინეთი, მექსიკა, თურქეთი, ბრაზილია, ლატვია).
სტუმრები ქართული ღვინის მწარმოებელ მარნებსა და კომპანიებს კახეთში, იმერეთსა და ქართლში სტუმრობდნენ. რეგიონული ტურის გარდა, ღვინის პროფესიონალებისთვის თბილისში გაიმართა სპეციალური დეგუსტაცია „Walk-around Tasting“, რომლის ფარგლებში წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 15 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინო.
„ეს ჩემი მეორე მოგზაურობაა საქართველოში. იგი კვლავაც არაჩვეულებრივ შთაბეჭდილებას ახდენს ჩემზე და თანდათან ვეცნობი, როგორი მაღალი ხარისხისაა აქაური ღვინოები. მიმაჩნია, რომ უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველომ გააგრძელოს ხარისხზე ზრუნვა. საქმე მხოლოდ ქვევრში და ღვინის დაყენების მეთოდში კი არ არის, არამედ იმაშიც, თუ როგორ გამოიყენება უამრავი ძალიან უნიკალური ქართული ვიტის ვინიფერას ვაზის ჯიში, რომლებიც კერძებთან საოცრად თავსებადი ჯიშებია და რომელთა შეხამებაც ძალიან ადვილია, როგორც მასპინძლობისა და სერვისის, ისე კულინარიული თვალსაზრისით. ჩვენ შეგვიძლია ბევრი რამ გავაკეთოთ საქართველოსთან ერთად. საქართველოს შეუძლია ძალიან წარმატებული იყოს საერთაშორისო ბაზრებზე“, - აღნიშნა ჯოზეფ მილერმა.
ISG მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი და აღიარებული საგანმანათლებლო ორგანიზაციაა ღვინისა და სომელიეს პროფესიის სფეროში. ორგანიზაცია ინდუსტრიის პროფესიონალებს სთავაზობს აკრედიტებულ სასწავლო პროგრამებს, როგორც დამწყები, ისე პროფესიონალი სომელიეებისთვის. ორგანიზაციის მიერ გაცემული სერტიფიკატები ძალიან ფასეულია გლობალურ სარესტორნო, სასტუმრო და მეღვინეობის ბიზნესში. პროგრამა მოიცავს არა მხოლოდ ღვინის დეგუსტაციას, არამედ მენეჯმენტს, მომსახურების სერვისს, მეღვინეობის ტექნოლოგიასა და კერძისა და ღვინის შეხამების ხელოვნებას. ორგანიზაცია ამჟამად მუშაობს 40-ზე მეტ ქვეყანაში და სტუდენტებს სასწავლო პროგრამებს 14-ზე მეტ ენაზე სთავაზობს. ISG-ს სასწავლო პროგრამა ასევე მოიცავს ქართული ღვინის 8000-წლიანი ისტორიისა და კულტურის შესახებ კურსს.

- President of the International Sommelier Guild, Joseph Miller: “I am gradually discovering the high quality of Georgian wines”
President of the International Sommelier Guild, Joseph Miller: “I am gradually discovering the high quality of Georgian wines”
Organized by the National Wine Agency, a delegation from the International Sommelier Guild (ISG) visited Georgia. The group included Joseph Miller, President of the International Sommelier Guild, along with sommeliers from six countries around the world (USA, China, Mexico, Turkey, Brazil, and Latvia).
The guests visited wineries and wine-producing companies in Kakheti, Imereti, and Kartli. In addition to the regional tour, a special “Walk-around Tasting” was held for wine professionals in Tbilisi, featuring various wines produced by 15 Georgian wine companies.
“This is my second trip to Georgia. It continues to make an extraordinary impression on me, and I am gradually discovering the high quality of the local wines. I believe it is extremely important for Georgia to continue focusing on quality. It's not just about the kvevri and the winemaking method, but also about how the many unique Georgian Vitis vinifera grape varieties are used. These varieties pair amazingly well with food and are very easy to match from both hospitality and culinary perspectives. There is much we can achieve together with Georgia. Georgia can be very successful in international markets,” noted Joseph Miller.
The ISG is one of the world's leading and recognized educational organizations in the field of wine and the sommelier profession. The organization offers accredited training programs to industry professionals, for both beginners and professional sommeliers. The certificates issued by the organization are highly valued in the global restaurant, hotel, and winemaking industries. The program includes not only wine tasting, but also management, hospitality service, winemaking technology, and the art of food and wine pairing. The organization currently operates in more than 40 countries and offers its educational programs to students in over 14 languages. The ISG curriculum also features a course on the 8,000-year history and culture of Georgian wine.